Prezydentura 2018-2024

Decyzją Państwa - Mieszkańców Otwocka, od 17 listopada 2018 r. pełnię urząd Prezydenta Miasta Otwocka. Pierwszą rzeczą, jaką się zająłem już jako prezydent, to zmiana sposobu myślenia zespołu ludzi, którzy są odpowiedzialni za nasze miasto. Ten nowy sposób myślenia wykluczał m. in. sformułowania: „nie da się” oraz „ale zawsze tak było”. Zakładał także, że prezydent oraz osoby zajmujące kierownicze stanowiska w mieście, muszą podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Decyzje muszą zapadać szybko i przy maksymalnym rozpoznaniu zagadnienia. Z perspektywy dnia dzisiejszego jestem w stanie stanowczo stwierdzić, że właśnie ta zmiana podejścia pozwoliło w końcu na rozwiązanie wielu istotnych, często wieloletnich problemów Otwocka.

 

(R)ewolucja drogowa, czyli 130 inwestycji drogowych!

 

Plan był ambitny lecz - zdaniem wielu - nierealny i niewykonalny. Nadrabianie kilkudziesięcioletnich zaległości w zakresie poprawy stanu dróg wydawało się mission impossible. Pamiętam, że gdy w 2018 roku podczas kampanii prezydenckiej podkreślałem konieczność dynamicznej modernizacji i budowy kilkudziesięciu nowych dróg, wiele osób uśmiechało się tylko ironicznie pod nosem. W sumie czemu się dziwić. W końcu byliśmy przyzwyczajeni do budowy 1-2 dróg rocznie (!), a wjazd maszyn budowlanych na którąś z otwockich ulic wywoływał poruszenie wśród wszystkich sąsiadów... Ten stan rzeczy uległ zmianie, i to radykalnie. Budowa nowych ulic na szeroką skalę stała się faktem.

A otwocczanie? Coraz śmielej zadają pytania kiedy przyjdzie kolej na ich ulicę - i bardzo dobrze! To oznaka, że w końcu poczuli sprawczość i mogą oczekiwać czegoś, co już dawno powinno być zrobione. Spokojnie, na wszystkie ulice przyjdzie kolej...

2019

2020

2021

2022

2023

2024

 

Kluczowe inwestycje

 

Kluczowe inwestycje... To określenie wydawało się zbyt pojemne jak na potrzeby Otwocka. W kontekście tego wieloletniego marazmu w zasadzie każdy obszar działalności miasta wydawał się być priorytetowy. Tak też było w rzeczywistości - kluczowymi zmianami dla wszystkich Mieszkańców na pewno było rozwiązanie problemu "wielkiej dziury" oraz budowy basenu.

A dalej listę można by wydłużać... Przejęcie zdegradowanych terenów sportowych od OKS-u, budowa Szkoły Podstawowej nr 8 w ciągu pierwszych 3 lat kadencji (!), otwarcie nowoczesnego żłobka miejskiego, wymiana całości oświetlenia ulicznego na ledowe, w końcu budowa pierwszych w historii Otwocka TBS-ów, czy budynków komunalnych - pierwszych od kilkunastu lat...

Wszystko powyższe zdołaliśmy zrealizować w czasie jednej kadencji. Budowa basenu ruszyła, a dawny teren "wielkiej dziury" od prawie 2 lat stał się centrum rekreacji i rozrywki dla wszystkich Mieszkańców Otwocka!

 

Rewitalizacja Parku Miejskiego i skwerów w centrum

 

Pamiętają Państwo jak jeszcze 3 lata temu wyglądał Skwer 7. Pułku Ułanów, popularnie zwany "Małpim Gajem"? Rezydentami tego centralnego na mapie Otwocka miejsca były gołębie oraz amatorzy tanich trunków. A już na pewno nie było to miejsce, do którego intuicyjnie kierowali się seniorzy lub rodzice z małymi dziećmi...
Dziś? Ciężko to nawet porównać... Ciężko to też ze mną mieli projektanci i wykonawcy - ciągłe optymalizacje, zmiany estetyki, wprowadzanie nowinek, ale dzięki tym ingerencjom całość wygląda spójnie, a wdrożone efektowne oświetlenia skwerów, które cieszą oko każdego przechodnia są zapożyczane przez inne miasta w całej Polsce.

Podobnie rzecz się miała z Parkiem Miejskim - zdezelowana muszla koncertowa, niedziałające fontanny, zniszczone nawierzchnie ubogacane raz lub dwa razy w roku festynem, na którym główną atrakcją były namioty i ogródki z piwem. Dziś po tym widoku nie ma już miejsca, a takie wydarzenia jak Noce Wolności czy weekendowe i letnie koncerty na stałe weszły w kalendarz miejskich imprez cyklicznych - miasto pisze swoją nową historię!

 

To już koniec "wielkiej dziury" - ostateczny!

 

Źródło największej osobistej satysfakcji? Myślę, że jeśli chodzi o prezydenturę, to poza odbudowaniem Pomnika Marszałka J. Piłsudskiego z pewnością pewno tak. Wielowątkowość i zawiłość spraw związanych z kwestią obecności w centrum "wielkiej dziury" była tak wielka, że przy tej sprawie nie przespałem naprawdę bardzo wielu nocy. Do tematu podszedłem metodycznie - rozpisałem "od tyłu" algorytm rozwiązania tego problemu, w którym uwzględnione zostały wszelkie zagrożenia i szanse, a także alternatywne drogi postępowania. Wdrożony plan, przy konsekwencji oraz entuzjazmie znakomitej większości radnych, zafunkcjonował i wbrew sceptycyzmowi wielu - okazał się sukcesem. W 3. roku kadencji, po kilkunastu latach - zdemontowany został płot z pierwszej części "wielkiej dziury", a nieco ponad rok później - całość ogrodzenia bezpowrotnie zniknęła z miejskiego krajobrazu.

Wystające druty w centrum miasta? Złe wspomnienie, które zakopaliśmy razem z tą nieszczęsną dziurą!

 

Modernizacja szkół i przedszkoli. Budowa nowej szkoły i żłobka

 

Wrzesień 2018 r. Kampania samorządowa wkracza w decydującą fazę, a w leciwym budynku Szkoły Podstawowej nr 8 w Otwocku-Wólce Mlądzkiej odbywa się spotkanie organizowane przez lokalną społeczność, ówczesne władze szkoły i miasta. Padają niedorzeczne deklaracje, zarzuty o podłożu kampanijnym, wszystko na użytek własnych celów... Wraz z radną Moniką Kwiek przecieramy oczy ze zdumienia. Spokojnie. Miesiąc później Mieszkańcy decydują, że przez kolejne 5 lat będę prezydentem Otwocka, a jednym z moich priorytetów staje się budowa nowej siedziby "ósemki". Presja? - nie ma mowy, tylko chłodna analiza, czas i praca...
4 lata później rozbrzmiewa dzwonek na lekcję w nowoczesnej i pięknej placówce szkolnej. W obiegowej opinii krążą żarty, że nowa szkoła jest tak ładna, że warto by ją przenieść do centrum Otwocka!

Przeobrażeniu uległy też inne placówki oświatowe - termomodernizacje objęły większość otwockich przedszkoli i szkół podstawowych. Ujednolicone zostały elewacje, wymienione ogrodzenia, stolarka okienna, zbudowane kotłownie gazowe. Infrastruktura drogowa wokół szkoły uległa znaczącej poprawie. Uruchomiliśmy nowy oddział przedszkolny w budynku SP nr 12, a także żłobek miejski - jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce! W tym celu należało nieszablonowo przenieść siedzibę administracyjną spółki OPWiK. Dziś w gabinecie ówczesnego prezesa znajduje się piękna i pojemna sala do zabaw dla dzieci. Co ciekawe na tą metamorfozę budynku przy ul. Karczewskiej potrzebowaliśmy jednego roku. Słowa: "panie prezydencie, nie da się..." okazały się po raz kolejny błędnym założeniem.

 

Estetyka przestrzeni miejskiej

Grudzień 2017 r. Jedno z ważniejszych postanowień, choć w kontekście tak wielu problemów trawiących miasto, mogło się wydawać dość trywialne... Ozdoby świąteczne. Pamiętacie Państwo te gwiazdki betlejemskie z przepalonymi diodami, które - mam wrażenie - bardziej wprowadzały w ponury nastrój, niż skłaniały do radosnego świętowania Bożego Narodzenia.

Dziś miasto wygląda inaczej - dumnie. Iluminacje świąteczne są montowane daleko poza centrum, choć oczywistym jest, że przy centralnych skwerach można spotkać ich najwięcej. Park w końcu wygląda reprezentacyjnie, nie odstępując w wielu przypadkach dekoracjom z Wilanowa!

Sukcesywnie montujemy też ozdobne latarnie. Wymieniamy wiaty przystankowe na drewniane w stylu świdermajer. Usuwamy szpecące elementy z przestrzeni miejskiej. Pozbywamy się rozstawionych "na dziko" kontenerów z używaną odzieżą. Krok po kroku zmieniamy estetykę Otwocka...

 

Ochrona środowiska

 

Dzikie wysypiska to efekt braku wychowania i wyobraźni wielu osób - zbyt wielu, aby można było powiedzieć, że problemu nie ma. Natomiast dzięki działaniom EkoPatrolu problem ten został bardzo mocno zredukowany. Drugą stroną medalu jest postawienie na edukację. Takie akcje jak "Świder uRzeka", czyli rozstawienie 18 punktów na odpady wraz z tablicą informacyjną wzdłuż rzeki Świder czy wycieczki dla najmłodszych do nowego PSZOK-u niewątpliwie podnoszą świadomość ochrony środowiska wśród Mieszkańców Otwocka.
W uzupełnieniu do powyższego - w kadencji 2018-2024 w Otwocku została nasadzona rekordowa liczba krzewów i drzew, a przy każdej inwestycji drogowej czynione są starania, aby została ona przeprowadzona z minimalnym uszczerbkiem dla flory.

 

Promocja stylu świdermajer

 

Nad Otwockiem góruje przepiękny "Gurewicz" - duma i wizytówka stylu świdermajer. Miasto wspiera każdą prywatną inicjatywę, która opiera się o promocję stylu nadświdrzańskiego, dlatego na moje polecenie zostały wykonane 3 kompleksowe projekty budowy domów do darmowego pobrania. Jeden z nich ma powstać w "starej części Otwocka" - to jeden z elementów planu na kolejną kadencję.

Styl świdermajer staramy się podkreślać w elementach małej architektury - wiatach przystankowych, hotelach dla owadów, witaczach, przewijakach dla niemowląt, a nawet budkach lęgowych dla ptaków. A'propos budek - tutaj mogłem w wolnej chwili po inżyniersku zaprojektować zupełnie nowy, oryginalny gadżet dla Otwocka, w efekcie czego powstała otwocka - autorska edycja przepięknych drewnianych budek ze spersonalizowanym elementami świdermajer. Gdy zabrałem kilka ich egzemplarzy ze sobą, aby rozdać je na jednej z konwencji innym włodarzom miast, na drugi dzień miałem w tej sprawie dziesiątki telefonów, gdzie te budki można zaprojektować i zamówić...

 

Bliżej Mieszkańców

 

Od samego początku postawiłem na dialog. Pierwsze ogólnodostępne spotkanie z Mieszkańcami Otwocka zostało zorganizowane w kilka tygodni po moim zaprzysiężeniu, co stało się pewnym ewenementem w skali kraju. Przez kilka pierwszych spotkań rozmawialiśmy o planach i zamierzeniach, ale już w drugiej części kadencji mogliśmy rozmawiać o większych konkretach. Nigdy nie unikałem trudnych pytań i byłem do dyspozycji Mieszkańców.

 

Pamięć historyczna

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” - Józef Piłsudski

Inwestycje, estetyka, infrastruktura... To ważne, a nawet bardzo ważne, ale kim bylibyśmy bez naszej tożsamości, tak lokalnej, jak i narodowej?
Dziś w Parku Miejskim po blisko 70 latach znów góruje pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, na teren SP nr 2 wróciło popiersie gen. Tadeusza Kościuszki, przy Bibliotece wzniesiono Pomnik Żołnierzy Wyklętych - "Niezłomnych", vis-a-vis Miejskiej Hali Sportowej odrestaurowano pomnik ofiar Pawiaka, na cmentarzu odrestaurowano pomniki "Ofiar Stalinizmu" oraz "Żołnierzy II Wojny Światowej", w centrum Otwocka przez 63 dni począwszy od 1 sierpnia dumnie prezentują się polskie barwy z symbolem Polski Walczącej... Noc Wolności w Otwocku stała się cyklicznym i największym wydarzeniem w kalendarzu imprez plenerowych, podczas którego Mieszkańcy dumnie i radośnie świętują "Cud nad Wisłą" i zwycięstwo w Wojnie Polsko-Bolszewickiej.
Na terenie naszego miasta, wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej oraz innymi organizacjami historycznymi organizowane są liczne wystawy plenerowe oraz pokazy filmowe o tematyce historycznej i niepodległościowej.
Wszystkim bohaterom walczącym i poświęcającym swoje życie za Wolną i Niepodległą Polskę jesteśmy winni wieczną
cześć i honor.
Niepodległość Polski to nie puste sformułowanie, to przede wszystkim ogromne zobowiązanie, które nakłada na nas obowiązek, aby kultywować pamięć historyczną i przekazywać ją kolejnym pokoleniom.
Dlatego też do tych działań przywiązywałem wagę szczególną. A także dlatego, gdyż uważam, że ludzie nieznający historii skazani są na na nią powtórne.

 

 

 

Otwock tętniący życiem!

 

Lodowisko, koncerty w parku miejskim, wydarzenia sportowe, fitness na trawie, jarmark bożonarodzeniowy, imprezy sylwestrowe, orszaki 3. króli, śniadania w plenerze, silent disco, turniej w FIFA, festiwale podróżnicze, rajdy rowerowe, wieczory taneczne, strefy kibica, moto show, gwiazdy polskiej piosenki, turnieje sportowe, niepowtarzalne Noce Wolności w Otwocku i długo by jeszcze wymieniać. Przez cały rok wykorzystując ogromny potencjał MOKTiS i Urzędu Miasta, staramy się zapewnić wszystkim otwocczanom rozrywkę na najwyższym poziomie.

Nasi Mieszkańcy długo czekali, żeby Otwock zatętnił życiem!